Har du planlagt din senkarriere?
11.03.11
Væksthus for Ledelse søger ledere i alderen 55+, som har lyst til at medvirke i fokusgruppeinterview om karriereplanlægning.
Hvordan vil din senkarriere se ud, hvis du helt selv kan bestemme? Vil du blive i din lederstilling, eller har du andre planer? Søger du nye udfordringer, og skal det være på din nuværende arbejdsplads, eller vil du hellere starte på en frisk et andet sted?
Snakker du med din chef om dine planer? Og hvad med dine medarbejdere? Er det tabu, eller taler I frit om livet som senior på din arbejdsplads? Hvis du har planlagt at gå på pension som 60 årig, hvad skal der så til, for at du venter til, du bliver 61 år?
Et nyt projekt fra Væksthus for Ledelse sætter fokus på karriereplanlægning for ledere i alderen 55+. Derfor vil vi meget gerne høre fra dig, hvis du har lyst til at hjælpe os, så vi kan blive klogere på, hvordan vi kan inspirere ledere, HR-folk, arbejdspladser og organisationer til at indrette attraktive arbejdspladser i kommuner og regioner for ledere i alderen 55+.
Som tak for din deltagelse i undersøgelsen, får du to biografbilletter.
Læs mere om projektet her: http://www.lederweb.dk/Projekter/Se-alle-igangvarende-projekter/De-erfarne-ledere/
|
Kontakt for yderligere information og tilmelding: Karen Lund, KL, klu@kl.dk eller tlf nr. 3370 3961 Lene Viinberg, Danske Regioner, lev@regioner.dk, eller tlf. nr. 3529 8286 Hans Jessen, Sundhedskartellet, hje@sundhedskartellet.dk, eller tlf. nr. 4695 4061 |
Du har mulighed for at skrive en kommentar og vurdere artiklen. Om kommentarer