Fremtidens leder er på opdagelsesrejse
26.06.08
Glem alt om analyser, kontrol og stram planlægning. Kravene til fremtidens leder er helt andre. Samtidigt kræver den nye generation af ledere en ændret ledelsesprofil - de vil udfordres og gider ikke 'personale-fnidderet'.
Gårsdagens chef skulle være god til at analysere, kontrollere, lægge planer og pleje personalet. Det lyder ualmindeligt kedeligt, synes unge med lederpotentiale. Der spås derfor om en fremtidig mangel på ledere. De nye generationer vil hellere være specialister og undvære alt personale-fnidderet. Udfordringen for morgendagens virksomheder er derfor at bygge nye ledelsesprincipper, som understøtter en tidssvarende lederprofil. Og de har ikke råd til at lade være.
Når chefen ledes af medarbejderne
En leder i det nye årtusind erkender, at han eller hun ikke er alvidende. Det gamle scenarie, hvor chefen traf beslutninger baseret på tilfældigheder, mens han prøvede at se ud som om han havde styr på det hele, er på vej ud på et sidespor. Fremtidens leder skal vide, hvornår der skal praktiseres lederskab, og hvornår der skal praktiseres følgeskab.
Vi er på vej ind i et følelsessamfund, hvor virksomhederne i stigende grad skal leve af innovation, kreativitet og ”den menneskelig faktor”. Tidligere var en god uddannelse og et pænt CV et godt udgangspunkt til at vurdere folk til et lederjob. I fremtiden er det de kulturelle, sociale og innovative kvalifikationer, der bliver vigtige – noget der er meget vanskeligere at måle og veje. Før: faglig dygtig. Nu: menneskelig dygtig. De gamle strukturer er under opbrydning.
Rolle og personlighed hver for sig
Der er brug for udvikling af et tankesæt for at blive morgendagens leder. Der er ikke længere kun ét svar på ledelse, men snarere et konstant skift mellem mange forskellige tilgange til ledelse. Ledelse sker i forskellige universer og i forskelligartede og ofte helt adskilte sammenhænge.
En opdagelsesrejse i virkeligheden
Fremtidsforskere mener, at den vigtigste kvalifikation for fremtidens chef er, at han eller hun lytter og suger til sig, lærer og bevæger sig fra kontor til kontor, fra udfordring til udfordring og bruger en masse tid på at reflektere, på at sove og på at tænke. Kort sagt altså fylder hjernen uden først at filtrere, sortere og bedømme, for netop at undgå kun at lukke det ind, som bekræfter alle ens fordomme, vrangforestillinger og gamle vaner.
Ledelse spås altså til at blive en opdagelsesrejse i virkeligheden. For den nye leder gælder det om at udfordre sit eget virkelighedsbillede og ændre sit perspektiv på det, man troede man viste om andre.
Modige organisationer søges
Hvis man som leder skal kunne erkende, at man ikke ved noget om alt og at ens medarbejdere i virkeligheden er klogere end én selv kræver det to ting: selvledende medarbejdere og modige organisationer. Kan man få det til at hænge sammen er der en stor gevinst i sigte. Fordi sammen med fremtidens leder flytter begreber som innovation, vidensdeling og branding via de nye medier (blogs, podcasts, second life osv.) ind i virksomhederne og slår rødder, fordi de bliver del af en naturlig udvikling snarere end en strategisk indsats.
Kampen om i morgen
Gitte Larsen, redaktør på Institut for Fremtidsforsknings blad ”Fremtidsorientering”, skriver i forordet til temanummeret ”Kampen om Fremtiden”, at ”mange vil sige, at det er de unge, der ejer fremtiden. Den unge generation i dag – vokset op med digitale medier og et fokus på både sig selv og fællesskaber – ligner ikke nogen anden generation, og de har helt sikkert en masse at byde ind med lige om lidt, når de indtager både magtfulde positioner i samfundet og i det hele taget bare bruger de nye teknologier og medier, som de er vokset op med, i faglige, professionelle og personlige sammenhænge.”
Men hvordan rekrutteres unge (og måske modvillige) ledere og hvordan håndteres de sammenstød, som helt sikkert vil opstå, når den ”gamle” verden af ledere møder den ”nye” verden af ledere? Institut for Fremtidsforsknings svar er, ”at du selv skaber fremtiden – og dermed også dine muligheder. Nogle gange kan alle og enhver have brug for at blive rusket lidt i for at få øje på dem.” Der er altså ingen grund til at gå i panik, men der er grund til at kigge på, hvad de unge efterspørger, og hvad der motiverer dem.
Nyt perspektiv på ledelse
En ting er sikker. Hvis virksomhederne ikke sætter sig ind i og lytter til, hvad der foregår derude, bliver det uhyre svært at rekruttere fremtidens chef. Der skal gøres plads til banebrydende ideer og koncepter, som gør det sjovt at gå på arbejde. Potentielle ledere skal gives en mulighed for at ”snuse” til ledelse for at nedbryde de eventuelle fordomme om, hvad ledelse er i dag. Og hele måden at tænke ledelse på i virksomheden skal tages op til overvejelse og gøres attraktiv for nutidens generation af unge.
- Artiklen har tidligere været bragt i Mannaz' nyhedsmail
Læs mere
Den unge generation kræver lynkarriere
Let vejen for nye ledere
Du har mulighed for at skrive en kommentar og vurdere artiklen. Om kommentarer