Ledelse uden grænser: Lynaflederen
20.08.08
Metoden er en ”leg” om trivsel, der blandt andet er velegnet til personalemøder. Efter princippet ”20 spørgsmål til professoren” bliver medarbejderne bedt om at stille de vigtigste akutte spørgsmål til deres leder. Formålet er at sætte en undersøgelse af de aktuelle stressbelastninger på den fælles dagsorden.
Start et personalemøde med at medarbejderne. To og to taler de fem min. om, hvilke akutte spørgsmål de har til lederen/lederne i forhold til livet i afdelingen/institutionen.
Hvert par må stille ét spørgsmål, som skrives på en ”post-it”
Derefter sorterer lederen spørgsmålene i emner og søger at besvare dem så godt som muligt.
Nogle spørgsmål vil være mere udtryk for et ønske, andre en frustration, tvivl eller en begejstring. Alle spørgsmål læses op, men lederen vælger selv hvilke spørgsmål, hun kan/vil svare på.
Medarbejderne har mulighed for at stille afklarende spørgsmål – men ikke nærmere diskutere emnet.
Er der et problem eller ønske som synes at være særlig energifyldt kan det – og det er noget I selv har indflydelse på - kan I på 10 min lave en idé og handlingsplan for at komme videre.
Læs også:
Ledelse uden grænser
Ledelse og stress
Du har mulighed for at skrive en kommentar og vurdere artiklen. Om kommentarer