Sekundær navigation


Fusionsledelse

Når fusioner fungerer

22.11.07

Som leder af en fusioneret enhed har du store udfordringer foran dig. Fusionens succes afhænger i høj grad af din indsats som leder, men samtidig har du også en unik mulighed for at sætte dit præg på den nye organisation.

Opgaverne som fusionsleder kan ikke sættes på én simpel formel. Men en række udfordringer og dilemmaer møder næsten alle fusionsledere på deres vej.

Det er disse fælles udfordringer, der her tages under behandling - ikke mindst dem, der knytter sig til medarbejderne i den nye udfordring.

   Fusioner pixi

 

  • Grundig forberedelse
  • Styring efter et klart mål
  • Skabelse af en ny fælles kultur
  • Blikket vendt mod fremtiden

Råd om forberedelse til fremtiden

Udfordringerne som fusionsleder ankommer sjældent i fast orden og rækkefølge. Man kan ikke skarpt opdele fusionsprocessen i trin eller faser. Der er snarere tale om tre parallelle spor, der dominerer i forskellige perioder af det samlede forløb – fra udnævnelsen og indtil organisationen er kommet i smult vande

Forberedelsen

Et vellykket fusionsforløb begynder allerede, inden lederen tiltræder. Fra den dag udnævnelsen er offentliggjort, vil de nye medarbejdere rette opmærksomheden mod lederen. De vil være nysgerrige efter at finde ud af, hvem vedkommende er, og hvad de kan forvente af deres kommende samarbejde. De vil også gerne føle sig sikre på, at der vil være den fornødne tid til at finde ud af, hvem de hver især er, og hvad de kan bidrage med.

Etableringen

Den største turbulens og dermed den største udfordring ligger typisk, når enheden er samlet, og lederen formelt er tiltrådt. Nu skal den nye enhed til at fungere i praksis. Og her skal især være fokus på fire områder:

- Opgaverne – herunder kravet om resultater
- Medarbejderne – og de indbyrdes relationer
- Organisationens øvrige ledere – både over, under og ved siden af den nyudnævnte leder
- Lederens egen rolle - og trivsel - som leder.

Fremtiden

I den anden ende af fusionsforløbet, når hverdagen nogenlunde fungerer, skifter ledelsesopgaven gradvist karakter. Mange af de indledende vanskeligheder er overvundet, og det er tid til for alvor at hæve blikket fra den daglige drift og sætte kursen mod de mere langsigtede mål.

"Ingen fusionsprocesser er ens. Derfor kan anbefalingerne ikke læses som en færdig køreplan. Hæftet bygger på generaliseringer og forventninger, som hver enkelt må oversætte til sin egen virkelighed. For alle fusionsledere er det dog vigtigt at reflektere over processen, lave sin egen plan og komme godt fra start. På den måde kan man styre udenom de værste fælder og sikre, at medarbejdernes ressourcer bliver brugt bedst muligt"

Hans Berthelsen,
Direktør i KL og tidligere formand for Væksthus for Ledelse.

 

Læs mere

Bestil publikationen her

Download publikationen her

Se flere publikationer fra Væksthuset her

vhl 100






Væksthus for ledelse , Weidekampsgade 10 , 2300 København S , Tlf. 22 43 11 00 , E-mail info@lederweb.dk
Luk vindue

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes

Et tip om denne side er sendt til den angivne e-mail.

Anmeld upassende kommentar

Vil du anmelde denne kommentar?


Der vil blive sendt en mail til moderator, der vil tage stilling til anmeldelsen

Din anmeldelse er modtaget og vil blive behandlet snarest

Kontakt os

Hvis du har tilføjelser eller ideer til ord, så send dem til os.

Felter markeret med * skal udfyldes

Din kommentar er sendt.
Tak for din henvendelse.