animeret blob
animeret blob
WEBINAR

Fælles om velfærd: Ledelse i samspillet med civilsamfundet

Deltag i webinar om ledelse i samspillet med civilsamfundet

Kommunerne kan ikke løse fremtidens velfærdsudfordringer alene. Derfor får samspillet med civilsamfund, lokale fællesskaber og frivillige stadig større betydning – på tværs af blandt andet ældreområdet, sundhed, børn og unge og beredskab.

Samspillet stiller nye krav til ledelse. For hvordan skaber man fælles retning sammen med aktører, man ikke har ledelsesret over? Hvordan understøtter man civilsamfundets engagement uden at styre det ihjel? Og hvordan inviterer man frivillige indenfor uden at sætte den professionelle faglighed over styr?

På webinaret ser vi på, hvad kendetegner civilsamfundet, hvad det kan bidrage med, som kommunen ikke selv kan skabe – og på de ledelsesgreb, der kan få samspillet til at fungere i praksis.

Webinaret er for kommunale ledere, der arbejder i samspil med civilsamfund, frivillige og lokale fællesskaber. Du kan forvente at gå fra webinaret med et skarpere blik for, hvad samspillet med civilsamfundet kræver af dig som leder og hvordan du kan skabe bedre betingelser for, at det lykkes.

Oplægsholder

Laura Friberg, Chefkonsulent, Komponent

Kontaktperson

Laura Friberg, Komponent, LAFR@komponent.dk, 29604155

Om begivenheden

Hvornår

Tirsdag D. 27. Oktober 2026 14:00 - 14:45

Sted

Online

Arrangør

Komponent

Emne

Tværgående ledelse

Målgruppe

Ledere

Læs mere om emnet